Projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja – DGD
Pred sprejetjem novega gradbenega zakona se je te del projektne dokumentacije imenoval PGD (projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja)
Za strokovno osnovo pri izdelavi DGD je uporabljen IZP, o katerem smo govorili v prejšnjem članku o projektni dokumentaciji. DGD vsebuje vsebine, ki so potrebne v upravnem postopku in to so:
- podatki o udeležencih, gradnji in dokumentaciji
- izjava projektanta in vodje projekta
- splošni podatki o objektih
- tehnično poročilo
- grafični prikazi
v DGD so vključeni tisti podatki, na osnovi katerih lahko mnenjedajalec opredeli skladnost dokumentacije s predpisi, ki predstavljajo podlago za izdajo mnenj in postavi pogoje za nadaljnjo izdelavo projektne dokumentacije, za izvedbo gradnje in uporabo objekta. Upravna enota pa na podlagi DGD opredeli, ali so izpolnjeni pogoji za pridobitev gradbenega dovoljenja.
DGD izdela pooblaščeni projektant – arhitekt s sodelavci, ki so glede na vsebino projekta lahko še gradbeni, strojni in elektro inženir, krajinski arhitekt, geodet in drugi.
Grafični prikazi DGD so razdeljeni na lokacijske in tehnične prikaze.
Lokacijski prikazi vključujejo:
- opis situacije obstoječega stanja (izdelan je na grafičnem prikazu geodetskega načrta in vključuje podatke o parcelnih mejah, stavbah, reliefu, vodah, rabi zemljišč in rastlinstvu ter prikaz obstoječih infrastrukturnih vodov; regulacijske črte (gradbene meje in regulacijske linije), varstvena območja, varovalne pasove in podatek o dokončnih mejah zemljiških parcel).
- gradbeno in ureditveno situacijo (prikazuje zemljišče za gradnjo in navedbo površine (slednje v primeru novogradnje), objekte v stiku z zemljiščem, projekcijo najbolj izpostavljenih delov objektov na zemljišče (nadstreški, balkoni, klančine, zunanja stopnišča), zazidano površino, odmike od sosednjih parcel in objektov, utrjene prometne in funkcionalne površine (dostopi, dovozi, parkirišča, prostori za zbiranje komunalnih odpadkov, površine za intervencijo), zelene površine, območje gradbišča …).
- prikaz komunalne oskrbe objekta, priključevanje objekta na gospodarsko javno infrastrukturo in prestavitev infrastrukturnih vodov ( vsebuje prikaz zagotavljanja oskrbe/priključitev in pot priključka – za pitno vodo, za energijo (elektrika, plin, vročevod), odvajanje odpadnih voda, hidrantna omrežja in drugo infrastrukturo ter območja zaščite in prestavitev infrastrukturnih vodov).
Tehnični prikazi se izrišejo v merilu med 1:100 – 1:2000 (odvisno od vrste objekta) in vključujejo:
- zasnovo tlorisov etaž, ki vsebujejo podatke o namenu in velikosti prostorov ter pripadajočih površin znotraj in zunaj objekta;
- vsaj dva karakteristična prereza
- prikazane fasade (vsaj dve fasadi oz. tiste, ki mejijo na javni prostor)
- gradbeno situacijo (zasnova tlorisov objektov in površin)
- pregledno situacijo ter vertikalni prikaz poteka in karakteristični prerez objektov ter pregled ali tridimenzionalni prikaz osnovnih gabaritov objektov.
Tehnično poročilo DGD kot tekstualni del dokumentacije vsebuje različne opise:
- gradnje in njenih značilnosti
- skladnosti gradnje s prostorskimi akti in pridobljenimi projektnimi ter drugimi pogoji in predpisi,
- pričakovanih vplivov gradnje na neposredno okolico in izsledke raziskav ter druge vsebine določene s predpisi,
- navede se tiste načrte, ki v fazi PZI zagotavljajo izpolnitev bistvenih zahtev objekta in druge strokovne podlage, ki so izdelane pri nadaljnjem projektiranju.
V naslednjem članku pa podrobneje o pridobivanju mnenj.
Uživajte!
Alma
p.s.:
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com